Grzybica pochwy

Przyczyny
Bezpośrednią przyczyną infekcji jest rozwój w pochwie grzyba – drożdżaka z rodzaju Candida. Najpopularniejszą jego odmianą jest Candida albicans, zdarzają się jednak również infekcje wywołane przez grzyby inne niż albicans, takie jak Candida glabrata, Candida tropicalis, Candida crusei, Saccharomyces cerevisiae. Te ostatnie gatunki są często identyfikowane u kobiet z cukrzycą; są także niestety o wiele trudniejsze w leczeniu niż Candida albicans.

Pośrednią przyczyną infekcji grzybiczej pochwy są czynniki, które wpływają na zaburzenie równowagi ekosystemu pochwy. Główne z nich to:

  • antybiotykoterapia
  • niewłaściwie dobrana antykoncepcja hormonalna
  • dieta zawierająca zbyt duże ilości cukru
  • nieodpowiednia higiena intymna

W rzeczywistości, każda kobieta należy do którejś z grup ryzyka grzybicy pochwy - dlatego ta choroba dotyka aż 75% populacji kobiet. Szczegółowe informacje na temat zagrożeń równowagi bakteryjnej pochwy, jakie mogą prowadzić do infekcji znajdują się w zakładce Wrogowie ekosystemu.

Grzybica pochwy, zwana także drożdżycą lub kandydozą, może rozwinąć się na skutek kontaktów seksualnych z zainfekowanym partnerem. Grzybica pochwy nie jest jednak chorobą weneryczną – do zakażenia grzybicą może dojść w wielu sytuacjach, takich jak korzystanie z toalety publicznej, wizyta na basenie. U mężczyzn grzybica narządów płciowych przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Jeżeli u twojego partnera  wystąpią objawy schorzenia, są to zazwyczaj:

  • naloty na skórze genitaliów oraz pod napletkiem
  • świąd, obrzęk i zaczerwienienie w rejonie skóry pokrywającej żołądź prącia i napletek
  • ból podczas wytrysku (dzieje się tak, gdy drożdżak zaatakuje prostatę, a tym samym nasienie mężczyzny)

Objawy i rozpoznanie infekcji grzybiczej
Główne objawy grzybicy pochwy to swędzenie i pieczenie sromu oraz gęste, białawe upławy, niekiedy o konsystencji serkowatej. Upławom tym towarzyszy delikatny lub nieprzyjemny zapach pleśni. Wymienione objawy nasilają się po współżyciu oraz w trakcie oddawania moczu. Rozwijającemu się zakażeniu często towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie sromu, mogą się także pojawić pęknięcia skóry w okolicy sromu, odbytnicy i krocza.

Przewlekła i nawracająca grzybica pochwy może przebiegać mniej standardowo. Daje wówczas objawy bardziej powiązane z układem moczowym:

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza moczowego
  • częste oddawanie moczu

Jednocześnie, objawy związane z drogami rodnymi – upławy, zmiany w wyglądzie sromu, zmiany skórne – mogą być bardzo nieznaczne lub nie występują wcale.
Objawy grzybicy pochwy mogą przypominać te, które występują w bakteryjnym zapaleniu pochwy i innych chorobach. Dlatego nie warto leczyć się na własną rękę – należy udać się do ginekologa i przeprowadzić badania, które pozwolą określić rodzaj zakażenia. Lekarz powinien wykonać rozmaz mikologiczny, aby precyzyjnie ustalić źródło infekcji i rodzaj odpowiadającego za wystąpienie choroby drożdżaka.

Leczenie
Tak jak w przypadku każdej innej choroby, najważniejsze w leczeniu jest wczesne rozpoznanie (nie zwlekajmy z wizytą u ginekologa!), oraz konsekwentne i sumienne przestrzeganie wyznaczonej przez lekarza kuracji. W przypadku ostrej lub nawracającej infekcji drożdżakowej podaje się leki działające miejscowo lub doustne preparaty przeciwgrzybicze. W trakcie leczenia należy zachować wstrzemięźliwość seksualną i zaniechać stosunków pochwowych, ale także oralnych i analnych. Częstym błędem w leczeniu jest zbyt wczesne odstawienie przez kobietę leków – w takiej sytuacji infekcja może przejść w stan przewlekły i jest trudniejsza w leczeniu.

Dotychczasowe badania nie przynoszą jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy profilaktyczne leczenie partnera seksualnego jest uzasadnione. Należy zauważyć, że drożdżak Candida albicans bezobjawowo zasiedla pochwę u ponad 80% populacji kobiet, ale aby wystąpiła infekcja konieczne są jeszcze dodatkowe okoliczności. Zazwyczaj w przypadkach nawracającej grzybicy pochwy u kobiety lub, w przypadku wystąpienia objawów drożdżycy u mężczyzny, ginekolog zapisuje temu ostatniemu zapobiegawczo krem i często  leki doustne.

Najlepszą metodą walki z grzybicą pochwy jest jej zapobieganie – unikanie irygacji pochwy, noszenie przewiewnej bawełnianej bielizny, odpowiednia higiena – informacje o tym, jak to skutecznie robić i jak stylem życia wspomagać leczenie farmakologiczne, zebraliśmy dla Was w Zdrowe zasady.

 

Źródła:

A. Nalewczyńska, A. Cendrowska, J. Kowalska, B. Szyszka, Zaburzenia biocenozy pochwy – postępowanie diagnostyczne oraz leczenie. Część I. Zakażenia bakteryjne, w: "Ginekologia Praktyczna" 3/2009, s. 33-36.

H. Rotsztejn, A. Zalewska, Grzybice powierzchowne okolicy narządów płciowych u kobiet, w: "Przegląd Menopauzalny" 4/2005, s. 65–67.

W. Kaźmierczak, P. Fiegler, P. Węgrzyn, Zakażenia grzybicze pochwy – diagnostyka, leczenie i zapobieganie nawrotom, w: "Ginekologia Praktyczna" 5/2004, s. 28-31.

K. Florczak, W. Placek, I. Michajłowski, Wulwoskopia w diagnostyce drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu, (VVC). Vademecum wulwoskopii – część 1, w: "Ginekologia Praktyczna" 1/2009, s. 14-25.

T. Niemiec, A. Kajdy, Zastosowanie flukonazolu w leczeniu nawracających zapaleń drożdżakowych pochwy i sromu – przegląd piśmiennictwa, w: "Przegląd Menopauzalny  1/2009, , Przegląd Menopauzalny" 1/2009, s. 45–48.

A. Grabiec, E. Krzemińska-Jaśkowiak, Z. Cybulski, Z. Talaga, Porównanie lekowrażliwości szczepów C. glabrata, C. tropicalis, C. parapsilosis, C. krusei i C. kefyr izolowanych z różnych źródeł, w: "Współczesna Onkologia" 6/2003, s. 404-409.teva
TEVA Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
(c) 2011 Copyrights
Strona www.kobietaintymnie.pl kierowana jest do ogółu społeczeństwa.

Informacji udziela: TEVA Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
ul. Osmańska 12, 02-823 Warszawa, tel: (22) 345-93-00 www.teva.pl
PLIV/06/2012/1018/0798
Created by:
Projektowanie stron www